Prekybininkai atsakingai ruošiasi euro įvedimui 2014-01-31

Prekybininkai pradėjo paruošiamuosius darbus, skirtus tam, kad nacionalinės valiutos keitimas šalyje vyktų kuo sklandžiau ir skaidriau. Įmonės investuoja į IT sistemų atnaujinimą, vykdo bandomuosius duomenų konvertavimo testavimus, bendradarbiauja su kaimyninėmis šalimis, apmoko ir ruošia personalą. Taip pat Lietuvos prekybos įmonių asociacija, savo narių vardu, planuoja metų viduryje pasirašyti “Geros verslo praktikos ir valios memorandumą” su LR Vyriausybe.

“Pasirašydamos memorandumą, asociacijos narės siekia prisidėti prie sklandaus valiutos keitimo šalyje. Jos deklaruoja, jog nepagrįstai nedidins kainų, kainų konvertavimą atliks vartotojo naudai, griežtai pagal įstatymus bei oficialius dokumentus. Dalyvaujame Vyriausybės sudarytose darbo grupėse, bedradarbiaujame su pagrindinėmis atsakingomis valstybės institucijomis ir esame nusiteikę įdėti daug pastangų, kad šis procesas vyktų ne tik sklandžiai, bet ir skaidriai “, – sako LPĮA vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.

Iš visų verslo sričių, prekybos sektoriui teks susidurti su didžiausiais iššūkiais: keisti ir žymėti kainas prekybos centruose, informuoti ir edukuoti pirkėjus, investuoti į sistemų atnaujinimą, darbuotojų apmokymą ir pan.

“Prekybos įmonės tiesiogiai, kas dieną susiduria su daugybe pirkėjų ir atsiskaitymų. Suprantame, kad bendra šalies nuotaika bei žmonių pirmoji reakcija į naująją nacionalinę valiutą priklausys ir nuo to, kaip sklandžiai jie apsipirks prekybos centre. Vertindami situacijos svarbą, prekybininkai jau pradėjo paruošiamuosius darbus”, – sako L .Vilimas.

Anot jo, kai kurie prekybininkai jau dabar žymi kainas eurais ir litais, kiti tai žada padaryti netrukus. Kai kurios prekybos įmonės, veikiančios Baltijos šalyse, žada panaudoti savo patirtį, kaip pasiruošti, informuoti žmones ir sklandžiai pereiti prie naujosios valiutos. Galima sakyti, kad jos euro įvedimui ruošiasi jau nuo 2011 m., nacionalinę valiutą sėkmingai keitę savo kompanijose Estijoje ir Latvijoje.

„Glaudžiai bendradarbiaudami su kaimynais, Lietuvoje galime turėti sklandžiausią euro įvedimą. Jau šiandien kai kurių mažmeninės prekybos įmonių visos IT sistemos yra perėjusios prie euro rėžimo, nes pastarosios yra bendros visose Baltijos šalyse. Produktų prekės ir paslaugos įmonių viduje jau taip pat yra apskaitomos dviem valiutom. Nesiruošiame virkauti, kad paskutiniai iš Baltijos šalių įsivesime eurą, o rengiamės pasinaudoti kaimynių patirtimi, panaudoti gerąją jų praktiką išvengti jų padarytų klaidų.“, – sako L. Vilimas.

Prekybininkai planuoja nuo vasaros vidurio visas kainas nurodyti litais bei eurais, dvigubas kainas nurodyti pusę metų ir po valiutos pakeitimo. Jie žada , jog dėl lito keitimo euru, kainos prekybos centruose nepadidės. Kainos bus keičiamos griežtai pagal nustatytus oficialius reikalavimus. Tokia pat praktika buvo naudojama ir Estijoje bei Latvijoje. Konvertuojant litus į eurus, piniginės sumos bus apvalinamos artimiausio cento tikslumu, atsižvelgiant į trečią skaičių po kablelio.

Oficialūs LPĮA narių komentarai:

Maxima komunikacijos vadovė Renata Saulytė :
“Šiam svarbiam įvykiui ruošiamės iš anksto. Sieksime visiško kainų skaidrumo – valiuta bus keičiama pagal oficialią formulę. Latvijoje buvome įsteigę specialią informacinę liniją, tokią jau turime ir Lietuvoje – atsakysime į visus dėl euro įvedimo pirkėjams kilsiančius klausimus.”

„Iki“ Viešųjų ryšių departamento vadovas Andrius Petraitis:
“Lietuvai įsivedus eurą, mūsų prekybos tinklo parduotuvėse kainos liks tokios pat, nes, jau dešimtmetį rašome dvigubas kainas. Prekių kainos dviguba valiuta bus rašomos dar kurį laiką po euro įvedimo.”

“Rimi Lietuva” viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė:
„Mūsų Rimi parduotuvės Latvijoje ir Estijoje turi sukaupusios nemažai patirties, kaip padėti pirkėjams sklandžiai pereiti prie atsiskaitymo eurais. Kainų konvertavimą atliekame ir toliau atliksime vartotojo naudai griežtai pagal šalies įstatymus bei Lietuvos banko dokumentus, taip pat intensyviai bendrausime su valstybės institucijomis iškilus bet kokiems klausimams.“

,,Topo grupės” finansų direktorė Jurgita Musulienė:
“Besiruošiant euro įvedimui mažmeninės prekybos tinkluose ,,Topo centras” ir ,,Euronics” vykdomi pasirengimo procesai: skiriamos papildomos investicijos IT sistemų atnaujinimui, vykdomi bandomieji duomenų konvertacijų testavimai, sutarta su bankais dėl bazinių apmokymų personalui. Taipogi, pereinamuoju laikotarpiu būtina užtikrinti pakankamą grynųjų pinigų kiekį grąžai atiduoti, todėl minėtu laikotarpiu iškils papildomo kredito poreikis”, – teigia ,,Topo grupės” finansų direktorė Jurgita Musulienė. ,,Remiantis kitų šalių patirtimi paskaičiavome, jog mūsų parduotuvėms reikės papildomai 3 mln. litų.”