Naujienos
LPĮA palaiko tarptautinės asociacijos EuroCommerce kreipimąsi į Europos Komisiją dėl e-prekybos PVM lengvatų paketo
2020 09 14Didžiumą Europos prekybininkų vienijanti tarptautinė asociacija „EuroCommerce“ praėjusią savaitę kreipėsi į Europos Komisiją. Laiške prašome atmesti, bet kokius prašymus atidėti vėlesniam laikui ir PVM lengvatas siuntoms iki 22 eur. naikinti nuo 2021 liepos 1 d.
Asociacija „EuroCommerce“ atstovauja didmeninės ir mažmeninės prekybos įmones ir gina jų interesus ES struktūrose. Ji vienija 31 šalies nacionalines prekybininkų asociacijas, įskaitant LPĮA, ir 27 pirmaujančias mažmenos ir didmenos įmones Europoje.
„Buvome nusivylę, tačiau suprantame aplinkybes nulėmusias neseniai priimtą sprendimą PVM lengvatų panaikinimą mažoms siuntoms atidėti iki 2021 liepos 1 d. Tačiau matome, kad kelios valstybės pasisako už dar vėlyvesnį atidėjimą iki 2022 sausio 1d. Nuo to laiko, kai buvo priimtas lengvatų naikinimo paketas, tai būtų dar vienas smūgis smulkioms ES įmonėms, kurioms ir taip reikia pagalbos siekiant išsilaikyti šiuo sudėtingu laikotarpiu, kuris neaišku kiek laiko dar truks.“– laiške, adresuotam Europos Komisijai, teigia „EuroCommerce“ generalinis direktorius Christianas Verschuerenas.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. Europos Sąjungoje (ES) turėtų įsigalioti naujos nuotolinės prekybos taisyklės, kurias 2017 m. priėmė Europos Taryba. ES siekia, kad PVM gautų tos šalys narės, kuriose prekės ir paslaugos įsigyjamos. Elektroninėms paslaugoms tokia tvarka taikoma nuo 2015 m., o nuo 2021 m. ji galios ir nuotoliniu būdu įsigytoms prekėms. Pastarieji pakeitimai turės įtakos prekybai Bendrijoje ir iš trečiųjų šalių į ES gabenamoms prekėms. Europos Komisija yra pateikusi siūlymą jų įgyvendinimą atidėti pusei metų- t.y iki 2021 m. liepos 1 d.
Europos Komisija nustatė, kad dėl mokestinių lengvatų bei neteisingo deklaravimo į valstybių narių biudžetus nesurenkama apie 7 mlrd. eurų per metus.
„Palaikome tarptautinės organizacijos „EuroCommerce“ poziciją ir prisidedame prie raginimų nenukelti numatyto įsigaliojimo laiko. Prognozuojama, kad dėl COVID-19 krizės ir toliau besikeičiančių vartotojų internetu pirkimo įpročių, elektroninės prekybos apyvarta ir pirkėjų gretos augs greičiau, nei bet kada iki šiol. Todėl atidėjimas prisideda ne tik prie nelygių konkurencijos sąlygų išlaikymo, tačiau šalys narės praranda vis daugiau lėšų į biudžetą“- sako Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.
„Vien pernai dėl galiojančių lengvatų Lietuvos biudžetas neteko daugiau nei 8,1 mln. eurų pajamų.“, – pridūrė R. Vainienė.
Padėtį Lietuvoje atskleidė elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių poveikio Lietuvos mažmeninės prekybos sektoriui ir valstybės biudžeto pajamoms tyrimas, kurį atliko viešosios politikos analizės ir konsultacijų bendrovė ESTEP.
Tyrimo duomenimis, pernai dėl elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius negavo 142 mln. Eur. pajamų. Iš jų apie 18 mln. sudarė mažos vertės siuntos.
Tai sudaro maždaug 1 procentą visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos. Šios pajamos šalies mažmeninės prekybos sektoriui būtų leidusios sukurti papildomas 1574 darbo vietas.