Naujienos

LPĮA narių metinis susitikimas su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba

2020 03 10

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos nariai kovo 10d. dalyvavo kasmetiniame susitikime su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( toliau- VVTAT). Susitikimo metu, siekiama aptarti vartotojų teisių pažeidimų tendencijas, susipažinti su naujomis teisėkūros priemonėmis ir išgirsti prekybos įmonių atstovų pasiūlymus. 

Susitikimo metu asociacijos nariams buvo pristatytos reikšmingiausios 2019 m. teisėkūros priemonės – nauji VVTAT įgaliojimai atliekant slapto pirkėjo pirkimus ir vykdant prieigos prie interneto svetainių blokavimą, didesnės sankcijos už nesąžiningą komercinę veiklą ir reklamos pažeidimus, naujosios VVTAT funkcijos prižiūrint klaidinančią ir lyginamąją reklamą.

Asociacijos nariams taip pat pristatyti dažniausi 2019 m. pažeidimai nesąžiningos komercinės veiklos srityje: nepritaikomos akcijos bei nuolaidos, klaidinančiai nurodomos kainos ir kt. Nuotolinėje prekyboje dažniausiai stebėti pažeidimai dėl nepristatomų užsakytų prekių ir vėliau vartotojams teikiamų kitų prekių pasiūlymų. Reklamos srityje dažniausiai fiksuoti pažeidimai dėl aukščiausio laipsnio būdvardžio naudojimo, neturint tam pagrindimo (pavyzdžiui, pigiausias, didžiausias pasirinkimas ir pan.).

LPĮA nariai atkreipė dėmesį, kad ankstesniais metais dažna pažeidimų priežastimi buvo žmogiškoji klaida, dėl darbuotojų  klaidų keičiant prekių etiketes ir didelio asortimento. 2019 m. dalyje prekybos vietų buvo pradėta spręsta ši problema, įdiegiant elektronines prekių etiketes, todėl tokie ir panašūs prevenciniai mechanizmai ypač skatina sąžiningą verslo praktiką bei sumažina pažeidimų kiekį.

LPĮA nariai taip pat atkreipė dėmesį į augantį poreikį daugiau dėmesio skirti vartotojų švietimui ne tik apie vartotojų teises, bet ir pareigas. Taip pat ieškoti būdų, kaip kovoti su piktnaudžiavimu. Vartotojams susitarus tiesiogiai su prekybininkais, vėliau jie vis tiek kreipiasi į VVTAT. Nėra numatytų priemonių, kaip nubausti piktavališkus skundėjus, šiuo metu jiems nėra numatytos nuobaudos už pasikartojančius ir klaidingus skundus.