Naujienos

Prekybininkai siūlo leisti jiems prekiauti Covid-19 savikontrolės testais ir taip didinti jų prieinamumą

2021 04 13

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija viešai paskelbė apie rengiamą teisės akto projektą, kuris leistų vaistinėms prekiauti greitaisiais Covid-19 antigenų savikontrolės testais.

Lietuvos prekybos įmonių asociacija palaiko iniciatyvą įteisinti prekybą greitaisiais Covid-19 antigenų savikontrolės testais, tačiau yra įsitikinusi, kad prekyba tokiais teistais turėtų būti leidžiama ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose.

„Pripažinta, kad greitųjų Covid-19 antigenų savikontrolės testai yra efektyvi koronaviruso plitimo prevencijos priemonė. Todėl manome, kad šių testų prieinamumas turėtų būti kuo didesnis. Prekybininkai jau dabar turi teisę prekiauti nereceptiniais vaistais ir šia galimybe  naudojasi. Manome, kad prekyba savikontrolės testais būtų visiškai saugi. Jei žmogui reikėtų papildomos vaistininko konsultacijos, testą galėtų pirkti vaistinėje “- sako Rūta Vainienė.

Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, mažmeninės prekybos vietos turi teisę prekiauti nereceptiniais vaistais. Taigi, įstatymų leidėjas yra pripažinęs, kad net prekyba tam tikrais vaistais mažmeninės prekybos vietose nekelia rizikos visuomenės sveikatai. Tuo tarpu, testas nėra vaistas. Taigi, nėra pateisinamo pagrindo prekybą greitaisiais Covid-19 antigenų savikontrolės testais leisti tik vaistinėse.

„Siekiant valdyti Covid-19 viruso plitimą, žmonėms turi būti sudarytos sąlygos patogiai įsigyti ir patiems atlikti greitąjį tęstą. Pavyzdžiui, šiuos testus galėtų naudoti netipinius simptomus jaučiantys ar įtariantys, kad turėjo kontaktą su sergančiuoju, asmenys. Didesnis prieinamumas leistų įsigyti testą, kai nėra šalia vaistinės, o taip pat didintų konkurenciją, mažintų testų kainas. Svarbu, kad testai būtų prieinami visoms visuomenės grupėms, ir nereikia tam kurti kliūčių“- teigia LPĮA vadovė.

Anot Rūtos Vainienės, greituosius Covid-19 antigenų testus mažmeninės prekybos vietose galima įsigyti Vokietijoje, Lenkijoje, Austrijoje ir Čekijoje.