Naujienos

Tyrimas atskleidė: po rugsėjo 2-osios nepilnamečiams nusipirkti alkoholio sunkiau

2016 09 27

Didžioji dauguma gyventojų palaiko prekybininkų iniciatyvą prašyti asmens amžių liudijančių dokumentų iš visų, perkančiųjų alkoholį, ir mano, kad taip buvo apribotos nepilnamečių galimybės įsigyti alkoholio. Tai aiškėja iš tyrimo, kurį Lietuvos prekybos įmonių asociacijos užsakymu atliko nepriklausoma rinkos tyrimų bendrovė „RAIT GROUP”.

Prekybininkams kartu su Sveikatos ministerija pasirašius geros valios memorandumą, nuo rugsėjo 2 d. visi, perkantys alkoholinius gėrimus privalo rodyti asmens dokumentą. Tokiu būdu siekiama išvengti žmogiškosios klaidos faktoriaus sprendžiant pirkėjo amžių. Dauguma – net 59 proc. – tyrimo dalyvių teigė, kad parduotuvių kasininkams visų pirkėjų amžiaus pagal išvaizdą įvertinti yra neįmanoma.

Nors viešojoje erdvėje pastaruoju metu daugiausia susirūpinimo reiškiama dėl gyventojų ir prekybos įmonių darbuotojų apsunkinimo, apklausos duomenys rodo priešingas didžiosios visuomenės dalies nuostatas. Daugiau nei pusei tyrimo dalyvių (62 proc.) palankiai vertina asmens dokumento rodymą perkant alkoholį. Tik vienam iš dešimties (13 proc.) tai sukėlė nepatogumų. Tyrėjai atkreipia dėmesį į tai, kad net 64 proc. vyresnio amžiaus respondentų, kurių amžius 55-64 m., taip pat teigiamai vertina dokumento rodymą perkant alkoholį.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos teigimu, tai veikiausiai susiję su tuo, kad sąmoningai mąstantys piliečiai supranta šios iniciatyvos tikslus ir naudą visuomenei. Pusė apklausos dalyvių sutiko, kad akcija „Rodom“ jau davė vaisių ir mano, jog  po rugsėjo 2 d. nepilnamečiams nusipirkti alkoholio yra sunkiau.

Apklausa, kurią atliko vienintelė nepriklausoma rinkos tyrimų įmonė, veikianti visose Baltijos šalyse „RAIT GROUP“, buvo skirta ištirti, kaip respondentai vertina alkoholio įsigijimą prekybos vietose, kai privalomai reikia parodyti asmens dokumentą. Tyrimo metu buvo apklausti 18-64 metų Lietuvos gyventojai. Apklausa buvo vykdyta rugsėjo 23-24 dienomis.